„Baltijos miškai 2019“: parodos akimirkos

Algimantas Patašius / 2019-05-23 /

Vienintelė tarptautinė miškininkystės paroda rytiniame pabaltijy kuria savo tradiciją.

Šiųmetė (septintoji) miškininkystės paroda „Baltijos miškai“ buvo rengiama vėl naujoje Lietuvos vietovėje. Ankstesnės vyko netoli Ukmergės, Bugenėlių miške, pastarosios trys – Girionyse ties Kaunu, Dubravos miške. Gi dabartinė – ne miškininkams, o aviatoriams geriausiai žinomame taške, Paluknio (Trakų r.) aerodrome, tarytum prieš skrydį po metų-kitų gal vėl į kitą regioną, į kitą kokybę… O ką gali žinoti, gyvenime viskas nuolat kinta. Gal ateityje tokios parodos vyks pamečiui viena Lietuvoje, kita Latvijoje? Apie tai nei pas mus, nei kaimynuose kol kas nemąstoma, nes gal nėra reikalo, bet, anot patarlės, niekados nesakyk „niekados“…

Pradėti reikėjo išdrįsti

Lietuviškoji „Baltijos miškai“ – reta šios srities periodiška mugė visame mūsiškiame regione. Lenkijoje vienintelė tokia paroda „LasExpo“ vyksta Kielcuose, toli į pietus nuo Lietuvos, ir dar siaurai specializuota medelynų (ne tik miško) mugė Varšuvoje. Latvijoje, Estijoje tokios parodos nėra rengiamos, Baltarusijoje irgi, tačiau estai, latviai, baltarusiai paprastai dalyvauja mūsiškėje „Baltijos miškai“, beje, ir tie patys lenkai.

Keistoka, kad panašių miškininkystės parodų nebūna Suomijoje - miškingiausioje Europos šalyje, kur miškų ūkis itin svarbus šalies ekonomikoje, kur labai išvystyta medienos, popieriaus pramonė, gaminama įvairi miško technika, mašinos, kuriamos pažangios technologijos. Galbūt tai galima aiškinti tuo, kad kaimyninėje Švedijoje periodiškai vyksta didžiausios visoje Europoje, bene ir visame pasaulyje mugės „Elmia Wood“. Apie jas gerai žino ir mūsų miškininkai, daugelis yra ten lankęsi.

 

Tikras mugių turgus

Miškininkystės mugių geografijoje ne viskas atrodo logiška ir proporcinga. Pagal vokišką pasaulinį įvairių įvairiausių (virš 400 sričių ) mugių kalendorių MessenInfo artimiausiems trejiems metams (į jį įtraukta ir „Baltijos miškai 2019“), Vokietijoje vyks 10 miškininkystės profilio mugių, Čekijoje – 5, Prancūzijoje, kaip ir visoje Šiaurės Amerikoje – nė vienos, Kinijoje – 1, kaip ir Indijoje, Maroke, Brazilijoje… Viso išvardyta 20 šalių. Žinoma, ši duomenų bazė nėra pilna ir tiksli, kai kur miškų kategorijai priskirtos sodininkystės parodos, mat po atviru dangum, net kitąsyk miškininkystė supainiota su medienos pramone…

Kai kas yra patarę ir parodas „Baltijos miškai“ jungti prie žemės ūkio parodų Noreikiškėse, A. Stulginskio universiteto aikštėje, esą ten jau būna pristatoma ir medžioklės ūkis. Tačiau kaip gi ten būtų su miškų technikos darbo demonstravimu?

 

Kaip suderinti prioritetus?

Minėtame mugių kataloge (elektroninė prieiga www.messeninfo.de) pažymima, ar paroda skirta profesionalams, ar sykiu profesionalams ir visuomenei. Ne visada išeina, kad būtų ir vilkas sotus, ir ožka sveika. Antai šiemet dvi savaitės po „Baltijos miškų“ Pietų Švedijoje, Jončepingo apygardoje vyks tradicinė „Skogs Elmia” mugė, orientuota į specialistų ratą ir vietinius interesantus, o 2021 m. ten pat vyks tarptautinė „Elmia Wood“ trienalė, skirta visiems, ir plačiajai publikai. Toks formatas netinka miško ruošos mašinų verslo profesionalams, kai mugėje, anot jų kritikos, pernelyg daug įvairios smulkios technikos ir kitko, pernelyg daug dėmesio atstiktinių lankytojų miniai, nesidominčiai miško mašinomis, pernelyg brangu tenai dalyvauti.

 

Mašinų verslo alternatyva

Taigi šio verslo Švedijoje susivienijmas MaskinLeverantörerna paskelbė 2021 m. tomis pačiomis dienomis, kada vyks „Elmia Wood“, rengsianti alternatyvią parodą „Swedish Forestry Expo“ prie Stokholmo, Solvalos hipodrome, kur paprastai vyksta ristūnų lenktynės. Joje bus pristatomos tik stambios profesionaliai medienos ruošai skirtos mašinos ir agregatai. Naują mugės koncepciją remia tokie mašinų gamintojai, kaip John Deere, Ponsse, EcoLog, Komatsu Forest, Rottne. Mugė nesieks didelių mastų ir populiarumo, nors lankytojams ji bus nemokama, paroda orientuosis į tarptautinę specialistų publiką - profesionalus ir verslo partnerius.

Beje, 2021 m. „Elmia Wood“ bus paskutinioji mugė toje pačioje tradicinėje vietovėje: po 18 metų sutartis su plotų savininku baigiasi, ir mugių rengėja bendrovė Elmia AB dairosi naujų vietų.

 

Einame savu keliu

„Baltijos miškai“, suprantama, neketina lenktyniauti su tokių mugių pasaulio lyderiais anapus Baltijos. Tačiau savas ir teisingiausias mūsų aplinkybėmis kelias pasirinktas – neiti pernelyg siauros specializacijos keliu.

Vienas privalumas – šioje parodoje geriausia proga susitikti, su naujovėmis susipažinti, kas be ko, ir apsispręsti, ir sandorius užmegzti tiems, kam aktualu miško ruoša bei jos technika ar kiti praktiniai reikalai. Pavyzdžiui, Lietuvoje aukštai vertinami įvairioms užduotims specializuoti Volvo sunkvežimiai; bet suinteresuotam klientui viena yra sužinoti apie dominančią mašiną iš informacinių bukletų ir video medžiagos, ir visai kas kita – pamatyti gyvai, išstudijuoti agregatus, išsiaiškinti rūpimus klausimus su konsultuojančiais specialistais. Antai parodoje UAB Volvo Lietuva kartu su UAB Foretec investicinė grupė pristatys ypatingą produktą – Suomijoje sukomplektuotą 6 ašių sąstatą-medienvežį iš 4 aukščiausios kokybės, technikos pasaulyje pripažintų gamintojų tiekiamų komponentų – naujausio modelio Volvo važiuoklės su 540 AG varikliu, Alucar antstato (specialaus itin lengvo ir tvirto kėbulo rąstams), Kesla krano-manipuliatoriaus ir Närko triašės priekabos. Šis sąstatas pritaikytas pervežti medienai nuo kirtavietės iki galutinio paskirties taško ir yra optimalus Lietuvos sąlygoms (Skandinavijoje naudojami ir kur kas ilgesni sąstatai).

Tai tik vienas pavyzdys

 

Ne tik ūkiui, bet ir žmogui

Vis labiau urbanizuojamoje Lietuvoje gyvenimas uždaro žmogų nuo gamtos atribotoje erdvėje ir ribotoje interesų bei žinių aplinkoje. Tokia paroda teikia progą iš tų ribų ištrūkti ir pamatyti daugiau, nei rodoma per TV ekrano langelį arba pamatyti kitaip ir patirti kitais pojūčiais. Ypač mieste gimusiems ir augusiems vaikams.

Pavyzdžiui, kas yra medkirčio meistrystė, dirbant grandininiu pjūklu? Tą suprasi būtent čia, parodos metu rengiamose varžybose šiemet, kaip ir ankstesniais metais. Kam gi tie medkirčiai ir visokie tie medžio meistrai - mąstantis žmogus irgi ras atskymų šioje parodoje. Štai šiemet jau antrąsyk parodoje dalyvaus UAB Geokupolai, kurios meistrų surenčiami medinio geometriškai tikslaus karkaso įstiklinti pusrutuliai rodo būdą mažiausiomis medienos ir stiklo sąnaudomis uždengti didžiausią plotą ir tūrį ir sukurti ekonomiškiausią erdvę kokiam tik nori tikslui.

Arba štai vėlgi: kaip perkelti didelį gerą medį iš netinkamos vietos į tinkamą, jo nenupjovus ir iš naujo nepasėjus jo sėklos? Tą demonstruoja UAB „Medeinės sodai“, kurios automobilinis „sodininkas“ veiksmą atlieka per minutes, pavaduodamas gal penkių vyrų su kastuvais ir kirviais pusės dienos darbą.

Tai mažmožiai, daugiau apie parodą – žurnalo svetainėje www.zurnalasmiskai.lt. Kalbant apie visumą, paroda „Baltijos miškai“ prasminga ir ekonomine, ir edukacine prasme, pastaroji nauda gal ne menkesnė, nors vertinama kitais matais