Didžiosios Britanijos augalijos šedevrai

Zita Bitvinskaitė / 2013-11-05 /

Liepos 6–14 d. Lietuvos dendrologų draugijos nariai ir jų draugai keliavo po Didžiosios Britanijos parkus, pilis, botanikos sodus.

Kasmet organizuojamas keliones vienareikšmiškai apibūdinti sunku: vieni keliaudami ieško įspūdingų medžių, retų augalų kolekcijų, kiti – gėlių ir medžių spalvų derinių, formų žaismo, dar kiti – naujų ir įdomių aplinkos bei sodų dekoro idėjų, patirties, žinių ar galimybės patikrinti, įvertinti savas kūrybines idėjas, susitikti su draugais ar rasti naujų... Tačiau dar niekas negrįžo tuščiomis, o tokių kelionių pradedama ilgėtis dar joms nepasibaigus ir visi sunkumai pamirštami vos tik peržengus namų slenkstį.

Paskirtis – visuomenės švietimas

Šiemet kelionės maršrutas mus nuvedė į Didžiąją Britaniją, nuo seno garsėjančią augalų kolekcijų turtingais arboretumais, įspūdingais kraštovaizdžio parkais, botanikos sodais, kuriuose saugoma apie 600 nacionalinių augalų kolekcijų ir apie 56 000 augalų. 

Pirmąją kelionės dieną, liepos 6-ąją, aplankėme miesto centre įsikūrusį Kembridžo universiteto botanikos sodą – renesanso stiliaus, vieną seniausių šalyje, įkurtą 1762 m. ir užimantį 40 akrų (1 akras – 0,4 ha). Jame auga apie 8000 rūšių medžių, sukauptos įspūdingos metasekvojų, šermukšnių, kedrų kolekcijos, juodųjų pušų alėja, įrengti alpinariumai, žolinių augalų kolekcijos, naudojamos ne tik medicinos ir biologijos studentų mokymui, tyrimams, bet ir visuomenės švietimui. 

Nors ir alkani, dulkini, pavargę nuo tolimos kelionės ir pirmųjų įspūdžių, dienai baigiantis sugiedojome tautišką giesmę ir iškėlėme simbolinę Lietuvos vėliavą, paminėdami savo šalies valstybinę šventę.

Kitą dieną – į Škotiją

Tai – įspūdingo kraštovaizdžio, kalvų ir viržynų šalis. Sostinėje Edinburge aplankėme karališkąjį botanikos sodą, išsidėsčiusį 70 akrų plote, įkurtą XVII a. Sodo pasididžiavimas – nepaprasto grožio alpinariumai, Himalajų ir didžiausios pasaulyje Kinijos laukinių augalų, augančių už savo kilmės šalies ribų, kolekcijos. Sode auga daugiau kaip 5000 Alpių augalų, gausios spygliuočių, rododendrų ir erikinių genties augalų kolekcijos, įspūdingo aukščio bukų gyvatvorės, 2006 m. įkurtas Karalienės Motinos atminimo sodas. Tai pasaulyje žinomas augalų mokslinių tyrimų ir visuomenės švietimo centras. Edinburgo miestas, 1995 m. įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, sužavėjo architektūra ir savitu, linksmu škotišku gatvės stiliumi.

Drumondo pilies sodas, įkurtas prieš 500 metų, – privati teritorija, tačiau jo savininkai vasarą visiems leidžia grožėtis įspūdingomis terasomis, karpytų medžių skulptūromis, augalų formų ir spalvų ornamentais, saulės laikrodžiu. 

Seniausias gyvas medis Europoje

Riedėdami kaimo keliukais, vingiuojančiais tarp viržiais apaugusių kalvų ir jose boluojančių avių kaimenių, pasiekėme Pertširo grafystės Fortungalo kaimelį, kurio bažnyčios šventoriuje auga vienas seniausių Europos medžių – europinis kukmedis, tiksliau – dar gyvos šio medžio liekanos. Manoma, kad šis 4 m skersmens medis gali būti 5000 metų amžiaus, tačiau to tiksliai nustatyti neįmanoma. Dėl to daug diskutuojama, bet aplink nėra panašių labai senų miškų, kuriuose būtų tokių medžių ar jų liekanų. Vieni šį medį tyrinėjantys mokslininkai teigia, kad jis esąs net 5000–9500 metų, kiti prieštarauja, remdamiesi jo augimo sparta, apylinkių archeologiniais tyrinėjimais, ir teigia, kad jam – apie 2000 metų. Jei tai tiesa, jis vis tiek seniausias gyvas medis Europoje.

Gražiausias pasaulyje įėjimas į sodą

Benmoro botanikos sodas – 120 akrų ploto, įsikūręs uolų ir kalnų apsuptyje. Mus pasitiko įspūdinga (per 50 m aukščio) 1863 m. pasodinta mamutmedžių alėja – tai vienas gražiausių pasaulyje įėjimų į botanikos sodą. Čia sukaupta daugiau kaip trečdalis pasaulio spygliuočių rūšių, 300 rūšių rododendrų kolekcija, gausios Šiaurės ir Pietų Amerikos, Rytų Himalajų augalų kolekcijos, paparčių oranžerija, įrengtas alpinariumas ir formalus sodas su elfų nameliais. Kadangi apžvalginiai takai vingiuoja uolų pakraščiais, apžvalgos aikštelės atveria puikius vaizdus į aplinkinius kalnus. 

Pasigrožėję savita Škotijos gamta ir įspūdingomis dendrologinėmis kolekcijomis, sugrįžome į Angliją. 

B.d.