Itin tausojanti gamtinę aplinką ir žmogaus galias mašina

2022-11-18

Bendradarbiaujant Švedijos miškų pramonės bendrovėms Södra, Sveaskog, SCA, Holmen, Norra Skog, Mellanskog, Stora Enso ir BillerudKorsnäs kartu su mašinų gamintoja Komatsu Forest sukurta nauja, itin tausojanti gamtinę aplinką ir žmogaus galias mašina, vadinama Centipede. Ji išlaikė pirmuosius bandymus ir teikia daug vilčių: mažai ardo miško paklotę, yra greitesnė, operatoriui dirbti patogiau. Nauja vikšrų sistema, daug kitų patobulinimų žymiai padidino mašinos našumą. 

Nuotraukoje – mašina Centipede

Voverė skraiduolė

2022-11-11

Voverė skraiduolė Pteromys volens – Eurazijos šiaurės gyventoja, ES negausiai paplitusi tik P. Suomijoje ir Š. R. Estijoje, čia ji yra saugoma rūšis. Gyvūnėlis perpus mažesnis už mūsiškę voverę, turi išskleidžiamą skraistę tarp priekinių ir užpakalinių kojų ir gali toli sklęsti oru. Tačiau yra baikštus ir aktyvus daugiausia naktį. Kad daugiau sužinotų apie šį gyvūną ir jo arealą, šiemet Estijos mokslininkai pasitelkė dresuotus Niufaundlendo veislės šunis, kurie aptinka šiaip nepastebimus skraiduolių veiklos ženklus. 

Nuotraukoje – voverė skraiduolė Pteromys volens

Medžių fenologiniai stebėjimai apie klimato kaitą

2022-11-04

Žurnale „Nature Climat Change“ Šveicarijos mokslininkai, remdamiesi medžių fenologinių stebėjimų faktais, skelbia duomenis apie Žemės klimato kaitą. Be kita ko, autoriai analizuoja seniausius išlikusius reguliarius duomenis apie medžių žydėjimo ir sulapojimo metą, pvz., Kinijoje nuo XIX a., Europoje nuo XVIII a., Japonijoje – dar seniau. Akivaizdu, kad klimatui šylant medžių vegatacijos periodas ilgėja, ypač pastaruosius 4 dešimtmečius. Dabar, pvz., Šveicarijoje vegetacija prasideda mėnesiu anksčiau, negu 1950 m., o Japonijoje, Kioto apylinkėse, 2021 m. pavasaris buvo ankstyviausias per pastaruosius 1200 metų.

Tropikų medžių kamienų rievės

2022-09-21

Tropikų medžių kamienų skerspjūviai yra be aiškių metinių rievių, nes per metus aplinkoje nebūna temperatūros ir drėgmės svyravimų. Bet pastaraisiais dešimtmečiais medienos rievių formavimasis pastebimas šimtuose tropikų medžių rūšių, kurios jautrios sausroms ir kasmet bent mėnesį išgyvena lietaus stygių. JAV Arizonos universiteto mokslininkai tyrė šį reiškinį plačioje juostoje tarp 30° šiaurės ir pietų lygiagrečių. Paaiškėjo, kad sausesnių ir karštesnių metų efektas ryškesnis pusiaujo zonoje, negu vidurinėse platumose, tokiais laikotarpiais tropikų medžiai kur kas mažiau kaupia iš atmosferos CO2. Apie tai rašoma žurnale Nature Geoscience

Iškirsta daugiausia medienos nuo Vokietijos susivienijimo

2022-09-15

Vokietijos statistikos tarnyba Destatis paskelbė, kad per pernykščius metus iškirsta daugiausia medienos nuo Vokietijos susivienijimo 1990 m. – 83 mln. m³, t.  y. 3,2 % daugiau, nei iki šiol rekordiniais 2021 metais (80,4 mln. m³). Du trečdalius viso iškirstos medienos kiekio sudaro įvairių gamtos reiškinių pažeistų miškų mediena – 55,5 mln. m³. Daugiausia tai vabzdžių kenkėjų antplūdžių padarinys – 81,4 %, kiti veiksniai – sausros ir audros bei uraganai.

Vikšrinis traktoriukas miško darbams

2022-09-09

Šveicarijos įmonė Romatech Swital AG 2012 m. išleido į rinką pirmą vikšrinį traktoriuką, pritaikytą daugiausia miško darbuose – išvilkti nukirstiems medžiams prie kelių. Šiemet pasirodė jau trečios kartos traktorius Wicki Forst Raupe 50.6 C, išoriškai mažai pakeistas, bet gerokai patobulintas. Variklis Lombardini pakeistas Hatz 40 AG dyzeliu, atitinkančiu Euro 5 emisijų standartą, su išmetamų dalelyčių filtru. Pavaros bepakopės, 0 – 5 km/val. Elektroniniam valdymui pritaikyta moderni CAN-Bus sistema. Mašinos svoris 2,6 t, traukimo gervės lynas 150 m, 12 mm skersmens.

Traukiasi iš Rusijos

2022-09-05

Švedų-suomių medienos koncernas Stora Enso dėl karo Ukrainoje aplinkybių parduoda Rusijoje veikusias dvi savo lentpjūves Karelijoje ir Novgorodo srityje, taip pat 370.000 ha miško koncesiją, iš kurios lentpjūvės buvo aprūpinamos žaliavine mediena. Lentpjūvėse dirba 330 darbuotojų, metinė produkcija buvo 350 000 m³ pjautinės medienos, 55 000 m³ apdorotos medienos gaminių ir 65 000 t kuro granulių. Miško įmonėje dirba dar 170 žmonių.

Galvijai prieš gaisrus

2022-07-21

Kanados vakaruose Britų Kolumbijos provincijoje gaisrai kasmet nusiaubdavo iki 12 000 km² miškų ir atvirų plotų, gaisringiausias metas – vasaros pabaiga, kai išdžiūsta peraugusi žolė. Provincijos galvijų augintojų asociacija ėmėsi pilotinio projekto – gyvenvietes ir svarbią infrastruktūrą apsaugoti nuo aplinkos gaisrų pasitelkiant galvijų ganymą. Paaugus žolei, laikinuose aptvaruose per tam tikrą laiką ji daugiau mažiau nuganoma, kartu taikomi atrankiniai medžių kirtimai, maži valdomi gaisrai.

Augalai ir išlaidos pastatų šildymui

2022-07-15

Anglijoje apie 57% visų pastatų statyti iki 1964 metų, jų šilumos pralaidumas, lyginant su dabartiniais, labai didelis. Mokslininkai ėmėsi eksperimento, kaip pagerinti senesnių namų charakteristikas: Plymuto universitete dalis vieno 8-ojo dešimtmečio pastato sienos (58 m²) buvo padengta tam tikru audeklu su kišenėmis, kuriose prisodinta sieną uždengiančių augalų, panaši sienos dalis palikta plika. Lyginant įvairius parametrus paaiškėjo, kad tokiu būdu galima sumažinti išlaidas šildymui iki 30%, nekalbant apie įvairiopą kitą „žaliųjų sienų“ naudą.