Medžio granulės ir didžiausia elektros tiekėja D. Britanijoje

2021-04-20

Didžiausia elektros tiekėja D. Britanijoje bendrovė Drax ketina įsigyti Kanadoje medžio granulių gamintoją Pinnacle, kad šiuo kuru aprūpintų pertvarkytas anksčiau anglimi kūrentas elektrines. Drax yra stambiausias medžio granulių iš Amerikos pirkėjas. Šiuo sandėriu Drax padvigubins savus medienos granulių gamybos pajėgumus ir gerokai atpigins energijos gamybos kaštus. Be to, Drax per ilgalaikes sutartis su partneriais Europoje ir Azijoje įsijungs į trečiųjų šalių aprūpinimo biomase verslą. Bendrovė taps pasaulyje pirmaujančia šio aplinką tausojančio kuro tiekėja.

Bioetanolis iš celiuliozės gamybos atliekų

2021-04-14

Celiuliozės įmonė AustroCell ir Vienoje įsikūrusi tarptautinė integruota naftos ir dujų pramonės bendrovė OMV įgyvendino ilgalaikį bendrą projektą, kuris prisidės prie anglies emisijos į atmosferą mažinimo. AustroCell paleido veikti pirmąjį bioetanolio gamybos barą. Čia bioetanolis gaunamas perdirbant medienos celiuliozės gamybos atlieką – medienos cukrų, nenaudojant maisto ar gyvulių pašaro išteklių. Bioetanolis gali būti maišomas į naftos degalus. Per metus AustroCell gali pagaminti 35 mln. l bioetanolio.

Latvijos Metų gyvūnas

2021-04-08

Jau dvidešimt metų Latvijos nacionalinis gamtos muziejus visuomenei ir žiniasklaidai skelbia Metų gyvūną, populiarindamas Latvijoje aptinkamus gyvūnus ir skleisdamas žinias apie kurią nors rūšį, kuri su žmogumi dalijasi savo gyvenimo aplinka. 2021 metų gyvūnu paskelbtas pilkasis kiškis Lepus europaeus ir baltasis kiškis Lepus timidis. Įdomu, kad šiandien gamtoje dažniausiai aptinkamas pilkasis kiškis Latvijos teritorijoje gyvena tik nuo XVII a., o retokas baltasis savo pėdas mina nuo ledynmečio pabaigos.

Europos Komisija nusprendė apskųsti Vokietiją Europos teismui

2021-04-02

Europos Komisija nusprendė apskųsti Vokietiją Europos teismui, kadangi šalis neįvykdė savo įsipareigojimų pagal Floros ir faunos buveinių direktyvą. Vokietija daugeliui svarbių teritorijų vis dar nesuteikė specialaus apsaugos režimo, be to, nepakankamai apibrėžė aplinkos išsaugojimo tokiuose plotuose tikslus. Europos Komisija remiasi tuo, kad pagal federaliniuose kraštuose ir Federacijos lygiu nusistovėjusią bendrą praktiką „visose 4 606 visuotinės svarbos teritorijose nėra nustatyta pakankamai detalių ir kiekybiškai apibrėžtų apsaugos reikalavimų“. Kai kuriais atvejais imtis reikiamų priemonių delsiama daugiau nei dešimtmetį.

Uosių atsparumo tyrimai

2021-02-03

Europoje jau daug metų dėl grybinės ligos džiūsta uosynai. Anglijos Ekseterio ir Voriko (Warwick) universitetų mokslininkai tyrė šių medžių atsparumo ar pažeidžiamumo priežastis. Buvo žinoma, kad uosių lapuose, ūgliuose esantys kartūs glikozidai iridoidai atbaido žolėdžius žvėris, bet tyrimai Danijoje parodė, kad pavieniai medžiai, sukaupiantys itin daug iridoidų, žymiai mažiau atsparūs grybiniam užkratui. Vadinasi, selekcijos keliu galima veisti atsparesnes uosių populiacijas. Bet va kitas lazdos galas: mažai iridoidų turintys lapai – palanki aplinka azijinio uosių kenkėjo Agrilus planipennis antplūdžiui iš Rrytų, jau pasiekusiam Rusiją, Ukrainą.

Naujoviškos priemonės spygliuočių jaunuolynams apsaugoti

2021-01-28

Austrijos miškininkystės sprendimų bendrovė Latschbacher miškininkams siūlo naujoviškas priemones spygliuočių jaunuolynams apsaugoti nuo žiemą medelius nukandančių žvėrių. Tai kelių tipų protektoriai, vieni apsaugo viršūnės ūglį, kiti – ir didesnę kamieno dalį ne tik nuo ūglių nukandžiojimo, bet ir nuo kamienų nudraskymo ragais. Protektoriai susegami, kitąmet gali būti perkeliami ant naujo viršūnės ūglio. Latschbacher protektoriai neteršia aplinkos plastiko liekanomis, o biologiškai suyra, nukritę ant žemės.

Bendrovė GEDOR ir tradicijos

2021-01-22

Kirvakočiai iš sintetinių medžiagų populiarėja dėl menamo jų patvarumo, nors yra brangesni. Tačiau Vokietijos bendrovė GEDORE, gaminanti rankinius įrankius ir veikianti daugiau nei 70-je šalių, laikosi tradicijų ir tiekia kirvius mediniais uosio arba kiek brangesnius amerikinio riešutmedžio (hickory) kirvakočiais. Mat jie amortizuoja kirčio atatranką ir tausoja riešo sąnarius. Bendrovė prieš 100 metų įkurta Remšaide iš Klaipėdos krašto kilusių trijų brolių Dowidat (Dovydaičių), pavadinimas – santrumpa iš GEbrüder DOwidat REmscheid (broliai Dovydaičiai Remšaide).

Vienišiausias pasaulio medis

2021-01-19

Negyvenamoje Kempbelo saloje, 600 km į pietus nuo N. Zelandijos, orai atšiaurūs, 100 dienų per metus pučia vėjai, viršijantys 100 km/val. greitį. Saloje auga vienintelis medis – sitkinė eglė, išlikusi iš 1897–1904 m. N. Zelandijos gubernatoriaus grafo Ranfurly nurodymu čia pasodintų medžių. 250 km spinduliu nėra jokio kito medžio, nuo 1973 m. ši eglė tituluojama vienišiausiu pasaulio medžiu po to, kai Sacharoje girtas sunkvežimio vairuotojas nulaužė vienintelį 400 km spinduliu medį Acacia tortilis.

Augimo priklausomybė nuo aplinkos veiksnių

2021-01-13

Šveicarijos Valiso kantono miškuose Federalinis miškų, sniegų ir kraštovaizdžio institutas su užsienio kolegomis 7 metus tyrė medžių (eglių ir maumedžių) augimo priklausomybę nuo aplinkos veiksnių. Anksčiau mokslas laikė, kad spygliuose susidaranti anglis yra vienintelis šakų, kamienų ir šaknų augimo variklis. Dabar paaiškėjo, kad medžių augimas labai priklauso nuo vandens slėgio ląstelėse. Jei požieviniame sluoksnyje (kambium) slėgis nepakankamas, naujos ląstelės nesusidaro, nors anglies kiekis pakankamas. Ir kiti įvairūs tyrimo duomenys svarbūs numatant miškų ateitį kintant klimatui.

Nuotraukoje – Šveicarija, Valiso kantonas