Naujienos

Vietoje miškų – sparčiai augantys krūmai

2018-11-16

Pietų Australijos valstijoje Virabaros ir Bandalyro miškuose gaisrai sunaikino daugiau nei 2 200 ha (80 %) brandžių komercinių pušų ir eukaliptų plantacijų. Užuot jas atkūrusi, Miškų administracija šiemet pasodino pirmuosius 1 000 šluotinių sėklučių (manukų) – sparčiai augančių krūmų, kurių medus pasižymi ypatingu biologiniu aktyvumu. Planuojama per 3 metus šluotinėmis sėklutėmis užsodinti 10 ha bandomąjį plotą. Jos natūraliai auga Naujojoje Zelandijoje ir kai kur Australijoje. Per 5 pastaruosius metus, ištyrus nepaprastas šluotinių sėklučių medaus savybes, jo paklausa ir kaina rinkoje žaibiškai kyla, už 1 kg mokama iki 400 USD.

Medžių kirtimo „žirklės“

2018-11-12

Austrijos bendrovės Westttech Maschinenbau GmbH gaminamos medžių kirtimo „žirklės“ iš principo skiriasi nuo įprastinės miško medkirtės mašinos strėlės darbinės galvutės tuo, kad kamieną perpjauna ne grandininis pjūklas, o tam tikras peilis. Konstrukcija paprastesnė ir pigesnė, agregatas Woodcracker CL 190 gana paslankus, tinka retinimo darbams, pamiškių, pakelių priežiūrai, patogus nupjauti ir pasvirusiems, išsikrūmijusiems medžiams. Dabar įmonė siūlo galingesnį Woodcracker CL 260, pjaunantį minkštųjų medžių kamienus iki 32 cm, kietųjų – iki 26 cm skersmens.

Išskirtiniai medinės statybos projektai

2018-11-06

Vokietijos Bavarijos krašto Miškų ministerija, bendradarbiaudama su kitomis institucijomis ir architektų bei statybos inžinierių profesinėmis organizacijomis, paskelbė išskirtinių medinės statybos projektų, įgyvendintų nuo 2014 m., konkursą. Premijai skirta 10 000 eurų, laimėtojai bus apdovanoti 2019 m. pradžioje. Tokie konkursai skelbiami nuo 1978 m. kas 4 metai. Jais siekiama skatinti kūrybines idėjas, kaip geriausiai išnaudoti medienos pranašumus statybos sektoriuje. Tai ypač aktualu šiuo metu, kai ieškoma būdų, kaip mažinti atmosferos taršą šiltnamio dujomis ir stabdyti klimato kaitą.

Nuotraukoje – arch. Michaelio Kuhnleino ožkidė, premijuota 2014 m.  

Šveicarijos nacionalinė miškų inventorizacija

2018-10-31

Šveicarijos nacionalinėse miškų inventorizacijose nuo praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio sisteminami duomenys ir apie atskiras medžių rūšis – iš pradžių tik apie ūkinės ir miškotvarkinės svarbos medžius, bet ilgainiui sąrašas plėtėsi, įtrauktos ir krūmų rūšys, aprėpiant ekologinę visumą. Dabar akiratyje yra 85 krūmų ir apie 60 medžių rūšių. Baigus ketvirtąjį 2009–2017 m. inventorizacijų etapą, visi šie duomenys skelbiami svetainėje www.lfi.ch interaktyvių žemėlapių pavidalu; čia galima sužinoti ir apie įvairių rūšių sambūvius, jų paplitimą ir kaitą per pastarųjų dviejų inventorizacijų laikotarpį.

Nauja Metsä Wood gamykla

2018-10-23

Estijos Pernu mieste pradėjo veikti moderni Suomijos Metsä Wood koncerno beržinės faneros gamykla. 2019 m. pabaigoje ji dirbs jau visu pajėgumu, kasmet gamins 50 000 m³ produkcijos. Įmonė įdarbins apie 200 žmonių, darbas vyks 5 dienas per savaitę 3 pamainomis. Metsä Wood Europoje turi 8 gamyklas, jose dirba 1 400 žmonių.

Velso kaimo politika

2018-10-16

Velso (Jungtinė Karalystė) kaimo politikoje miškams iki šiol buvo teikiama nedaug reikšmės. Nuo 1989 m. krašte kasmet buvo pasodinama mažiau nei 1 000 ha miškų. Dabar, mąstydama apie ateitį po Brexit’o, Velso vyriausybė kviečia visuomenę į konsultacijas dėl tolesnės kaimo plėtros. Savo ruožtu miškų verslo konfederacija Confor ragina savo bendruomenę iki spalio 30 d. siųsti vyriausybei atsiliepimus apie savo teikiamą miškų programą, pagal kurią, be kita ko, kasmet reikėtų įveisti 4 000 ha naujų miškų.

Dar smulkesnis žievėgraužis

2018-10-08

Eglynų kenkėjo vabaliuko žievėgraužio tipografo (Ips typographus) giminaitis, dar smulkesnis žievėgraužis dubleris (Ips duplicatus) Vidurio Europoje laikomas invaziniu, pasitaiko tik vietomis. Bet šiemet dėl miškus išlaužiusių audrų padarinių ir sausros dubleris ypač katastrofiškai išplito Čekijoje. Čia jis apniko didelius miškų plotus ir grasina plisti visame regione traukiniais bei automobilių transportu su Čekijos mediena. Kaimyninio Vokietijos Bavarijos krašto valstybinių ir privačių miškų valdytojai solidariai su peticija kreipėsi į krašto vyriausybę, ragindami imtis fitosanitarinių ir kitų priemonių padėti jau ir be to nukentėjusiam miškų ūkiui.

Atogrąžų miškų nuostoliai

2018-10-03

Miškų stebėjimo institucija Global Forest Watch, remdamasi dirbtinių žemės palydovų fiksuotais duomenimis, įvertino atogrąžų miškų nuostolius per 2017 m.: prarasta beveik 19 mln. ha miškų. Brazilijoje deginant medynus dirbamoms žemėms plėsti per sausras išplitę gaisrai sunaikino 1,5 mln. ha miškų, Kolumbijoje pasibaigus vidaus karui miškų sąskaita plečiasi kasyklų, žemės ūkio, medienos verslai, Karibuose uraganai Irma ir Marija nušlavė trečdalį Dominikos miškų ir t. t. Nuo stebėjimų iš kosminių palydovų pradžios tai buvę blogiausi metai po 2016 m.