Naujienos

Latvijos „2020 metų augalo“ titulas

2020-09-28

Latvijos botanikų draugija „2020 metų augalo“ titulu pagerbė miškinę žiomenę (lot. Dracocephalum ruyschiana, latv. Ruiša pūķgalve). Lotyniškame ir latviškame žolelės pavadinime yra užuomina apie jos žiedų pavidalą, primenantį slibino nasrus, taip pat nuoroda į olandų botaniką ir gydytoją Frederiką Ruyschą (1638–1731). Šis ir Lietuvoje retas bei saugomas augalas mėgsta  žvyringus pušynus, Latvijoje auga tik keliuose gamtos draustiniuose, bene gausiausias – Karsavos rajone rytiniame Latvijos pakraštyje, „Numernės pylimo“ gamtos parke, kur priskaičiuojama nuo 1200 iki 1500 egzempliorių.

Originali griebtuvo sistema

2020-09-21

Slovėnijos įmonė „Modularis“ sukūrė medienos krautuvų strėlėms originalią griebtuvo sistemą, kuri prisitaiko prie įvairių darbo aplinkybių. Kaip jau pats pavadinimas sako, įtaiso sandara modulinė. Kitaip nei įprastuose griebtuvuose, Modularis Drive sistemoje yra du hidrauliniai cilindrai, todėl abu įtaiso „nagai“ gali krovinį griebti asinchroniškai, panašiai kaip žmogaus ranka. Visos įtaiso dalys yra lengvai keičiamos, per kelias minutes galima įtaisą pritaikyti veikti kaip žnyples arba kaip greiferinį pjūklą.

Austrijos miškininkystės įmonių būklės vertinimas

2020-09-14

Diduma Austrijos miškininkystės įmonių savo būklę per pirmąjį š. m. pusmetį vertina pesimistiškai. Be koronaviruso pandemijos, slėgė medienos kainų nuosmukis ir dar stichiniai trikdžiai. Tik 2 % įmonių savo padėtį laiko „gera“, 29 % – „patenkinama“, o 69 % žurnalo „Holzkurier“ apklausoje savo verslo būklę apibūdino „bloga“. Prastai vertinama ir ateities perspektyva. Trys ketvirtadaliai respondentų ją mato „bloga“, ketvirtadalis – „patenkinama“. 53 % numato smuksiant apyvartą, 40 % – liksiant stabilią, 7 % tikisi augimo.

Ragina iš esmės keisti ūkininkavimo modelį

2020-09-09

Vokietijos Reinlando-Pfalco krašto miškininkai ragina iš esmės keisti ūkininkavimo modelį atsižvelgiant į klimato iššūkius. Trečius metus iš eilės krašto miškai nyksta dėl sausrų, šiemet kai kuriose vietovėse nelijo net 100 dienų. Laikoma, kad nuo 2018 m. spalio iki šiol kritulių deficitas sudaro daugiau nei 200 l/m2. Todėl tikslinga pereiti prie mišrių įvairiarūšių ir skirtingo amžiaus medynų su vešliai želiančiu įvairių krūmų pomiškiu– tokios struktūros miškuose būna vėsesnė temperatūra, medžiai tarpusavyje sudaro pavėsį, bet sykiu pakanka šviesos augimui. Paviršiuj besišaknijančius spygliuočius esą verta pakeisti giliašakniais, pvz., balteglėmis ir pan.

Tarptautinė spygliuočių medienos naudotojų konferencija

2020-08-31

Spalio 6–9 dienomis Helsinkyje turėtų įvykti 68-oji tarptautinė spygliuočių medienos naudotojų konferencija ISC (Internatiuonal Softwood Conference). Tačiau Europos medienos prekiautojų federacija ETTF ir Europos lentpjūvystės organizacija EOS pranešė, kad šiemet dėl koronaviruso pandemijos konferencija vyks skaitmeniniu formatu spalio 8 d. ir truks ne ilgiau kaip 4 valandas, registruotis dalyvauti galima adresu https://ettf.info/isc-2020/. Reali konferencija vyks kitąmet Helsinkyje.

Pasaulio miškų resursai

2020-08-22

JT specializuota organizacija FAO paskelbė ataskaitą apie pasaulio miškų išteklius 2020 m. Anot jos, pasaulio miškai užima apie trečdalį planetos sausumos arba 4 mlrd. ha plotą, t. y. vienam planetos gyventojui tenka 0,5 ha. Daugiau nei ketvirtadalis miškų ploto – pirmykščiai miškai (1,11 mlrd. ha). Apie 30 % visų miškų naudojama medienos ir nemedieninių produktų gamybai. Tačiau miškų plotai toliau mažėja, tiesa, kiek lėtėjančiu tempu. Nuo 2010 m. miškų plotai (daugiausia Afrikoje, P. Amerikoje) susitraukė 4,7 mln. ha, nuo 1990 m. – 178 mln. ha. Tačiau Azijoje, Okeanijoje, Europoje per pastarąjį dešimtmetį miškų plotai padidėjo.

WSL mokslininkų studija

2020-08-17

Moksliniai klimato kaitos tyrimai remiasi tūkstančių standartizuotų matavimo stočių visame Žemės rutulyje duomenimis, temperatūros fiksuojamos paprastai atvirame lauke 1,5–2 m aukštyje. Tačiau didžioji dalis sausumos organizmų rūšių gyvena miškuose, dauguma žemutiniame arde, taip pat dirvoje. Tarptautiniame žurnale „Science“ paskelbta unikali Kembridžo universiteto ir Šveicarijos miškų, sniegynų ir kraštovaizdžio tyrimų tarnybos WSL mokslininkų studija apie klimato kaitos ir organizmų prisitaikymo ypatumus po medžių lajos stogu, saugančiu nuo kraštutinumų.

Medinis miesto rajonas Toronte

2020-08-10

Šalia Toronto uosto, prie Ontario ežero, Google koncerno dukterinė firma Sidewalk Labs ėmėsi statyti ultranaujovišką medinį miesto rajoną, darbai pradėti 2017 m. rudenį. Užsimota sukurti 140 ha užimantį masyvaus medžio statybos urbanistinį kompleksą, jis kainuotų daugiau nei milijardą dolerių. Tačiau projektui priešinosi vietos gyventojų bendruomenės, o šiemet gegužės mėnesį atsisakyta planų jį įgyvendinti. Kaip paaiškino projekto vadovas, kilus COVID-19 pandemijai, ekonominis netikrumas pasaulyje ir Toronto nekilnojamojo turto rinkoje projektą daro finansiškai neįmanomą.