Naujienos

Vabzdžiai grobuonys veitoje chemikalų

2018-09-03

Pietų Švedijos miškų kooperatyvo Södra medelyno Falkenberge šiltnamiuose išbandytas biologinis kovos su kenkėjais būdas, užuot purškus sėjinukus chemikalais. Beržų sėjinukai puikiai tarpsta šiltnamiuose, bet juose gerai jaučiasi ir amarai, tripsai. Prieš šiuos galima vietoj cheminių priemonių panaudoti vabzdžius grobuonis, pvz., plėšrūnes erkes ar plėviasparnius. Jų pripildyti krepšeliai pakabinami tarp berželių. Plėšrūnai, kitaip nei purškiant chemikalais, puola tik apniktus medelius, jie nepakenkia nei dirvai, nei orui, kuriuo kvėpuoja žmonės.

Azerbaidžanas ir miškai

2018-08-28

Azerbaidžanas turtingas naftos, bet miškai teužima 11,2 % teritorijos. Jie priklauso valstybei, yra šalies Ekologijos ir gamtos išteklių ministerijos žinioje. Pramoniniai kirtimai uždrausti, tačiau labai paplitę nelegalūs kirtimai privačioms reikmėms; nuo nepriklausomybės paskelbimo miškų plotas vis mažėjo. 2013 m. padedant JT organizacijai FAO parengtas ir vyriausybei pateiktas Nacionalinės miškų programos projektas iki šiol vis dar nepatvirtintas. Šiuo metu vėl dalyvaujant FAO rengiamas nacionalinis dialogas, kviečiami ir gretimų šalių ekspertai siekiant atnaujinti programą ir 2015–2020 m. veiksmų planą, rengiama ir miškų sektoriaus institucinė reforma.

Miško ištekliai ir atsinaujintys šaltiniai

2018-08-22

Kaip efektyviausiai išnaudoti miško išteklius, pereinant prie energijos gavybos vien iš atsinaujinančių šaltinių, – tokį uždavinį sprendžia Lietuvos, Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos, Danijos ir Vokietijos specialistai, bendradarbiaujantys Baltijos jūros regiono Interreg programos Baltic ProBio projekte. Jame Lietuvai atstovauja Aleksandro Stulginskio universitetas. Liepos pabaigoje susitikę Brandenburge (Vokietija) dalyviai gilinosi į įvairias socialines, ekonomines ir aplinkosaugos problemas ne tik prie apskritojo diskusijų stalo, bet ir ekspedicijoje dviračiais į Altlandsbergo miškus.

Miškai madai

2018-08-16

Niujorke, JT Generalinės Asamblėjos būstinėje, liepos mėn. vykstant aukšto lygio forumui darnaus vystymosi vizijos įgyvendinimo klausimais surengta paroda Miškai madai. Drabužių dizaineriai demonstravo galimybes naudoti audinius iš medienos pluošto. Beveik pusė pasaulyje naudojamų audinių gaminama iš medvilnės, kuriai auginti reikia daug vandens ir pesticidų, diduma likusios dalies sintetinama iš iškastinių žaliavų. Pasaulinės drabužių industrijos apyvarta 1,7 trilijono dolerių, joje dirba 75 mln. žmonių, bet medienos ištekliai šioje šakoje menkai naudojami.

Pasaulinė miškų savaitė

2018-08-10

Liepos 16–20 d. pažymėta Pasaulinė miškų savaitė. Tomis dienomis Romoje, JT organizacijos FAO būstinėje, vyko vieno iš techninių komitetų – Miškininkystės vyriausiosios institucijos COFO (Committy on Forestry) sesija. Ta pačia proga paskelbta metinė ataskaita apie pasaulio miškų būklę (The State of the World’s Forests 2018). Svarbiausias dienotvarkės klausimas – miškų reikšmė įgyvendinant pasaulio darnaus vystymosi strategiją (2030 Agenda for Sustainable Development) ir 2015 m. Paryžiaus susitarimus dėl klimato kaitos.

Raudonąją knygą turėtų papildyti IUCN Žalioji rūšių knyga

2018-07-20

Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija (angl. International Union for Conservation of Nature, IUCN) numato sukurti duomenų bazę, kuri leistų įvertinti, kokių rezultatų duoda IUCN į Raudonąją knygą įrašytų gyvūnų rūšių apsaugos veiksmai. Nykstančių rūšių Raudonąją knygą turėtų papildyti IUCN Žalioji rūšių knyga, kurioje būtų pateikiamos žinios apie atkurtas buvusių pavojuje rūšių populiacijas ir kokiomis priemonėmis to pasiekta. Tikslas – paskatinti pastangas saugoti nykstančią biologinę įvairovę ir parodyti, kad pasmerktos rūšys gali gyvuoti šalia žmonių ir atlikti savo vaidmenį gamtos ekosistemose. Projektas aprašomas žur­nale Conservation Biology.

Naują medžiagą UPM Formi 3D

2018-07-16

Suomijos bendrovė UPM, medienos pramonės inovacijų įvairiose srityse lyderė, sukūrė naują biokompozitinę medžiagą UPM Formi 3D adityviam detalių gaminimui vadinamuoju 3D spausdinimo būdu. Ją sudaro celiuliozės plaušas ir biopolimeras. Naujoji medžiaga paslanki, leidžianti gaminti labai smulkias detales, kita vertus, greitai auštanti ir mažai besitraukianti, gerai išlaiko matmenų stabilumą, todėl idealiai tinka stambiems objektams spausdinti. Ji gali būti naudojama gaminių prototipams, dizaino, edukacijos tikslais, architektūros objektams ir t. t.

Įžvalgos apie galimą Brexit poveikį

2018-07-11

Žurnale An International Journal of Forest Research skelbiamos analitikų įžvalgos apie galimą Brexit poveikį Didžiosios Britanijos ir tarptautinei medienos produktų rinkai iki 2030 m. Prognozuojama, kad Didžiojoje Britanijoje medienos poreikis palaipsniui mažės. Pjautos medienos naudojimas sumažės 1,0–2,1 %, medienos plokščių 2,9–6,1 %, popieriaus ir kartono 1,9–4,1 %, o kartu Jungtinėje Karalystėje sumažės užsienio prekybos deficitas: 4,8–9,9 % – pjautos medienos importo, 4,4–9,1 % – plokščių, 5,5–10,8 % – popieriaus ir kartono. Pasaulio medienos produktų pramonei tai bus menkas poveikis, jaučiamas tik Europoje, produktų kainoms didesnės įtakos neturės.