Naujienos

Miškai dykumoje

2017-09-21

Egipte dėl sauso klimato dauguma iš 84 mln. šalies gyventojų telkiasi Nilo slėnyje ir deltoje, t.y. 4 proc. šalies teritorijos plote, kiti 96 proc. teritorijos – dykuma. Žmonių tankumas kelia daug problemų,  tarp jų ir nuotekų vandens šalinimo. Todėl prieš 2000-uosius metus vyriausybė iškėlė iniciatyvą dykumoje sodinti medžius ir juos laistyti apvalytu nuotekų vandeniu. Dabar kartu su Europos mokslininkais įgyvendinamas pavyzdinis projektas, 24-iuose sklypuose užsodinta 4 000 ha įvairių rūšių medžių, kurie per 7 metus pasiekė 15 m aukštį. Aiškinamasi dėl galimybės iš sodinamų medynų gauti daugiau ekologinės ir net ekonominės naudos.

Dar 63 bukų miškai UNESCO paveldo sąraše

2017-09-16

Karpatų ir Vokietijos senieji bukų miškai yra UNESCO įtraukti į pasaulio gamtos paveldo sąrašą. Dabar UNESCO komitetas 41-ojoje sesijoje Krokuvoje šią paveldo sritį papildė dar 63 bukų miškais 11-oje valstybių, ir ji vadinsis „Senieji ir pirmykščiai Karpatų bei kitų Europos regionų bukų miškai“. Nuo šiol UNESCO saugomi bukų miškai užima bendrą 100 000 ha plotą 13-oje valstybių.

Dar vienas uosių kenkėjas

2017-09-13

Prie grybinės uosius naikinančios ligos gali prisidėti dar vienas uosių kenkėjas – iš Azijos plintantis smaragdinis uosiavabalis Agrilus planipennis (specialiojoje literatūroje sutr. EAB – emerald ash borer). Šio vidutiniškai 8,5 mm ilgio vabalo lervos medžio požievyje išgraužia takų raizginius. Apnikti medžiai pradeda džiūti ir žūsta per 1–3 metus. Vabalas aptiktas 2003 m. prie Maskvos ir nuo tol plinta į pietus ir vakarus. Rusijoje prieš EAB nesiimta ryžtingų priemonių, tad tikėtina, kad su importuojama mediena jis persimes į Europą.

Gaisrų mažiau, bet didesni

2017-09-09

Žurnalas „Science“ rašo, jog išanalizavus NASA dirbtinių žemės palydovų ilgą laiką fiksuotus vaizdus paaiškėjo gana netikėtas faktas: nepaisant klimato šilimo, pasaulyje smarkiai mažėjo gaisrų apimamų miškų ir žemės plotų. Tarptautinė mokslininkų komanda rekonstravo žemės gaisrų aktyvumą nuo 1988 iki 2015 metų. Per tą laiką gaisrų išdeginamų plotų sumažėjo 24,3 %. Eurazijoje, tiesa, degė didesni miškų plotai, bet gaisrų kilo mažiau. Gaisrų labiausiai mažėjo teritorijose be miškų, ypač Pietų Amerikos, tropikų Afrikos savanoje. Tai aiškinama čia plečiama žemės ūkio veikla, socialinės sanklodos kaita.

Šlapios medienos saugykla Bavarijoje

2017-09-06

Bavarijos (VFR) valstybinių miškų įmonėje Landsberge atidaryta nauja šlapios medienos saugykla, kurioje sukrauti rąstai periodiškai laistomi vandeniu. Katastrofų atveju čia gali būti laikoma iki 100 000 kub. m medienos, ir penkerius metus ji nepraras kokybės, be to, vanduo apsaugo nuo kenkėjų žievėgraužių ir grybų. Tokios saugyklos sumanytos po pasikartojančių audrų. Iš vėtrų išlaužytų miškų išvežus didelius kiekius medienos, saugyklos leis išvengti rinkos, tiekimo deformacijų, nuostolių dėl medienos kainų kritimo. Iki 2020 m. Bavarijoje tokių saugyklų bendra talpa pasieks 2 mln. kub. m.

Miške klaidžiojo 28 dienas

2017-09-03

24 metų Alabamos (JAV) gyventoja Lisa Theris, patekusi į painią istoriją ir atsidūrusi viena toli miške  be maisto, tinkamo apdaro, kokio nors įrankio, be telefono klaidžiojo 28 dienas. Dingus Lisai, paskelbta policijos paieška nedavė rezultatų, laikyta, kad jos nebėra gyvos. Mergina išgyveno valgydama uogas, grybus, gerdama drumzliną vandenį iš balų. Netikėtai išėjusią į kelią ją žaizdotą, sukąstą vabzdžių pakelėje pastebėjo pravažiuojančios mašinos vairuotoja ir iškvietė pagalbą. Išgelbėtoji, netekusi 25 kg svorio, prisipažino, kad ją palaikė tik noras pamatyti savo šeimą.