Bendrovė GEDOR ir tradicijos

2021-01-22

Kirvakočiai iš sintetinių medžiagų populiarėja dėl menamo jų patvarumo, nors yra brangesni. Tačiau Vokietijos bendrovė GEDORE, gaminanti rankinius įrankius ir veikianti daugiau nei 70-je šalių, laikosi tradicijų ir tiekia kirvius mediniais uosio arba kiek brangesnius amerikinio riešutmedžio (hickory) kirvakočiais. Mat jie amortizuoja kirčio atatranką ir tausoja riešo sąnarius. Bendrovė prieš 100 metų įkurta Remšaide iš Klaipėdos krašto kilusių trijų brolių Dowidat (Dovydaičių), pavadinimas – santrumpa iš GEbrüder DOwidat REmscheid (broliai Dovydaičiai Remšaide).

Vienišiausias pasaulio medis

2021-01-19

Negyvenamoje Kempbelo saloje, 600 km į pietus nuo N. Zelandijos, orai atšiaurūs, 100 dienų per metus pučia vėjai, viršijantys 100 km/val. greitį. Saloje auga vienintelis medis – sitkinė eglė, išlikusi iš 1897–1904 m. N. Zelandijos gubernatoriaus grafo Ranfurly nurodymu čia pasodintų medžių. 250 km spinduliu nėra jokio kito medžio, nuo 1973 m. ši eglė tituluojama vienišiausiu pasaulio medžiu po to, kai Sacharoje girtas sunkvežimio vairuotojas nulaužė vienintelį 400 km spinduliu medį Acacia tortilis.

Augimo priklausomybė nuo aplinkos veiksnių

2021-01-13

Šveicarijos Valiso kantono miškuose Federalinis miškų, sniegų ir kraštovaizdžio institutas su užsienio kolegomis 7 metus tyrė medžių (eglių ir maumedžių) augimo priklausomybę nuo aplinkos veiksnių. Anksčiau mokslas laikė, kad spygliuose susidaranti anglis yra vienintelis šakų, kamienų ir šaknų augimo variklis. Dabar paaiškėjo, kad medžių augimas labai priklauso nuo vandens slėgio ląstelėse. Jei požieviniame sluoksnyje (kambium) slėgis nepakankamas, naujos ląstelės nesusidaro, nors anglies kiekis pakankamas. Ir kiti įvairūs tyrimo duomenys svarbūs numatant miškų ateitį kintant klimatui.

Nuotraukoje – Šveicarija, Valiso kantonas

Oro tarša ir koronavirusas

2021-01-08

Mokslininkai, tirdami mirčių dėl infekcijos Covid-19 virusų statistiką, nustatė, kad žmonės, patyrę chroniškų negalavimų dėl oro užterštumo kietų medžiagų mikrodalelėmis, yra labiau pažeidžiami koronaviruso. Skelbiama, kad 15 % koronaviruso aukų, kitaip tariant, kas septintas miręs nuo Covid-19 infekcijos, buvo paveiktas oro taršos. Tipiška oro tarša – tai mažesnės nei 2,5 mikrono dalelytės ore, pasklindančios dėl transporto keliuose trinties arba iš sudegusio kuro anglimi kūrenamose elektrinėse, varikliuose, net namų židiniuose.

Šiaurės šalių pakuočių konkursas SunStar 2020

2021-01-04

Suomijos pakuočių asociacijos surengtame Šiaurės šalių pakuočių konkurse SunStar 2020 geriausia išrinkta suvenyrinė dėžutė mėlynojo džino Arctic Blue Gin buteliui. Ji pagaminta iš „MetsäBoard“ korporacijos sukurto specialaus lengvo medienos kartono, dėžutę puošia holografinis, optiškai erdvinis Šiaurės pašvaistės vaizdas, spausdintas ant specialaus metalizuoto paviršiaus laminato, kuriame, lyginant su įprasta folija, yra tik 1 % aliuminio, taigi gaminys pavyzdinis ir ekonominiu, ir aplinkosaugos požiūriu. Dėžutes spausdina ir pagamina JAV „AM Lithography Corporation“.

Pasaulinė dirvos diena

2020-12-28

Gruodžio 5 d. septintą kartą oficialiai paminėta kasmetinė Pasaulinė dirvos diena, į tokį kalendorių įtraukta JT Generalinės Asamblėjos sprendimu. Neatsitiktinai ji minima gruodžio 5 d. – tai šio sprendimo iniciatoriaus Tailando karaliaus Bhumibolo Adulyadejo (1927–2016) gimimo diena. (Jis buvo antras pasaulyje ilgiausiai soste buvęs monarchas – 70 metų, nuo 1946). Dirvų degradavimas dėl neatsakingos žmonių veiklos – didėjanti grėsmė pasauliui. O ir Lietuvoje jų našumas tik kol kas palaikomas pražūtingai didinamais chemikalų kiekiais.

Nuotraukoje – Tailando karalius Bhumibolas Adulyadejas

Aukščiausias pasaulyje medinis pastatas

2020-12-09

Naujas aukščiausias pasaulyje medinis pastatas iki 2025 m. iškils Australijoje, Sidnio centre, miesto šiam tikslui skirtame 20 ha sklype. 180 m 40 aukštų pastatą planuoja Niujorko architektų biuras SHoP kartu su Australijos įmone BVN. Hibridinės konstrukcijos statinys bus daugiausia iš klijuotų medžio masyvo plokščių, stikliniai fasadai bus saulėkaitoje savaime pritemstantys, be to, veiks kaip saulės el. baterijos, pastatas bus aprūpinamas tik atsinaujinančių šaltinių energija, ant stogo terasų žaliuos parkas. 

Nuotraukoje – Sidnio dangoraižio vizija

Skaitmeninė ūkininkavimo auginant medieną sistema

2020-12-02

Londono firma  Smart Forest Ltd sukūrė skaitmeninę ūkininkavimo auginant medieną sistemą vad Tokens, leidžiančią investuoti į verslą net mažas sumas. Interneto platformoje https://smartforest.world vartotojas už adekvatų mokestį bendradarbiaujančių įmonių plantacijose pasirenka auginti kad ir vieną medį. Klientas gali savo medžius parduoti augančius arba iškirstą medieną. Tokiam verslui tinka P. Europoje sodinamos labai produktyvios hibridinės medžio Paulownia rūšys.

Nuotraukoje – vienerių metų Paulownia tomentosa

Augalų kultūrų instituto padalinys

2020-11-26

Vokietijoje, Žem. Saksonijoje, sėkmingai veikia Augalų kultūrų instituto padalinys – firma INOQ, kuri tiekia mikorizines grybų kultūras miškų, žemės ūkiui, sodininkystei, yra sukaupusi didelį mikorizinių grybų ir mikroorganizmų banką. Mikorizė – tai tam tikrų grybų ir medžių rūšių šaknų simbiozė, palaikanti medžių vegetaciją ir stiprinanti atsparumą nepalankioms sąlygoms, sausrų stresams. Dabar INOQ pradėjo bendradarbiauti su miškų savininkų organizacijų susivienijimu.