Naujojji VMU būstinė

Iveta Janušauskaitė / 2022-09-05 /

Rugpjūčio pradžioje paskelbtas Valstybinių miškų urėdijos (VMU) būstinės architektūrinio konkurso laimėtojas. VMU administracinio pastato Pylimų kaime, Vievio seniūnijoje, architektūrinio projekto konkursą laimėjo ir naująją būstinę projektuos architektų komanda After party ir Išora x Lozuraitytė studio for architecture. Administracinis pastatas taps medinės modernios architektūros pavyzdžiu Lietuvoje. Pastato konstrukcijoms bus naudojama tik mediena. Planuojama, kad projektavimo darbai truks metus. 

„Džiaugiamės, kad urėdijos biuro architektūrinio projekto konkursas sulaukė didelio architektų bendruomenės dėmesio. Gavome net 12 projektų, kuriuos vertino profesionalių architektų komisija, – sakė VMU generalinis direktorius Valdas Kaubrė. – Vieni pagrindinių uždavinių architektams buvo integruoti pastatą į gamtinę miškingą aplinką, sukurti viešąsias bei edukacines erdves, kuriančias atvirumą visuomenei, pačiam pastatui naudoti tik tvarias medžiagas, modernias technologijas ir atsinaujinančios energetikos sprendimus.“ 

Kaip teigė After party studijos įkūrėjai Giedrius Mamavičius ir Gabrielė Ubarevičiūtė, šiandieniniame klimato iššūkių kontekste VMU būstinės konkursas itin svarbus kaip pilotinis medinio visuomeninio pastato projektas, pradėsiantis tvarios ateities architektūros etapą Lietuvoje. „Mūsų komandos pasiūlytas projektas siekia sukurti įvairialypę, betarpiškai su gamta susiliejančią, sveiką, socialinius ryšius skatinančią darbo aplinką ir tuo pačiu atskleisti medžio, kaip atsinaujinančios ir žmogui artimos medžiagos, grožį bei privalumus, kurie paskatintų platesnį tokių konstrukcijų naudojimą architektūroje.“

„Džiugu, kad, be administracinio pastato, numatyta sukurti ir viešą, lankytojams atvirą erdvę su pažintiniu miško taku bei edukaciniais elementais, lankytojų centrą, kuriame visuomenė galės susipažinti su urėdijos miškininkų veikla. Žmonės kasdien praktiškai galės susipažinti ir pajausti, koks yra kasdienis miškų urėdijos darbas“, – apie platų pastato funkcionalumą sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

Administraciniame pastate, be darbo kabinetų, bus sukurtos neformaliojo bendravimo erdvės, pasitarimų salės bei dengtos terasos. Į naują būstinę po statybų persikels visi centrinės administracijos darbuotojai, šiuo metu įsikūrę Vilniuje ir Kaune, iš viso apie 180 žmonių – ne tik miškininkai, bet ir daug bendrųjų kompetencijų specialistų.

Pasak V. Kaubrės, po urėdijų reformos 2018 metais, kuomet į vieną įmonę buvo apjungtos 42 buvusios urėdijos ir Miškotvarkos institutas, VMU prioritetą skyrė sukurti ir centralizuoti veiklos procesus, investavo į naują techniką bei darbo priemones. 

„Per ketverius metus išgyvenome įvairių pokyčių laikotarpį, visi bendrai su komanda padėjome modernios ir efektyviai veikiančios įmonės pamatus, todėl investicijos į modernią būstinę – nuoseklus mūsų įmonės žingsnis kuriant dar labiau telkiančią mus – miškininkus – darbo vietą, kuri atspindės miškininkystės tradicijas bei vertybes“, – pabrėžė urėdijos vadovas. Anot V. Kaubrės, modernaus pastato išlaikymo kaštai mažės, įmonė, galėdama pasiūlyti darbą tvariame ir moderniame biure, taps konkurencingesnė ir darbo rinkoje.

„VMU pastatų ir teritorijos ansamblis sukurtas siekiant sinergijos tarp viešųjų ir privačių erdvių bei išryškinti šios teritorijos gamtines vertybes. Pabrėžiant progresyvios institucijos požiūrį į miško svarbą šiandien, pastatų architektūra projektuojama betarpiškame gamtiniame dialoge su esamu mišku ir esamais medžiais – siekiant lauko bei vidaus nuolatinio ryšio. Į mišką-parką įsiterpiantis VMU lankytojų paviljonas bei buvusio pamiškės sodo medžių alėjas apgaubiantis administracinis pastatas sukurti dviem kompoziciniais principais – aplink mišką ir aplink miškas. Čia miško pažinimas persipynęs su medinės architektūros pažintimi“, – apie projektą pasakojo Išora x Lozuraitytė studijos įkūrėjai Ona Lozuraitytė ir Petras Išora. 

Planai įkurdinti VMU būstinę Vievio seniūnijoje perėjo į įgyvendinimo etapą Vyriausybės nutarimu urėdijai perdavus Turto bankui priklausiusią ir nenaudojamą buvusią moksleivių stovyklą šalia Vievio. Vertinant būstinės vietą buvo atsižvelgta ir į tai, jog VMU – viena regioniškiausių Lietuvos įmonių, turinti 26 regioninius padalinius, todėl būstinė Vievyje, šalia automagistralės Vilnius–Klaipėda ir kitų svarbių kelių susikirtimo, taps patogesnė susisiekiant su regioniniais įmonės padaliniais. Jau dabar dalis VMU darbuotojų į darbą Vilniuje kasdien važinėja iš Kauno, Alytaus.